Güzellik

Cildimizin İyileşmesini ve Temizlenmesini Sağlayan Vitaminler

Cildimizin İyileşmesini ve Temizlenmesini Sağlayan Vitaminler

Cildimizin temizlenmesi ve sivilcelerin iyileşmesi için kullanılacak ek takviye besinler ve vitaminler vardır. Bu vitaminler ve besinler şunlardır:

A Vitamini

A vitamini yağda çözünen vitaminlerdir. Sebum üretimini düzenleyerek cildin iyileşmesini yardımcı olur, bakteri ve virüslere karşı yardımcı olur. Karaciğer, süt, yumurta, havuç, ıspanak, kavun ve kayısı meyvesinde bulunur.

177876921

B Vitamini

Cildi korumaya yardımcı olur, B5 vitamininin eksikliği sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Kepekli tahıllarda, bakliyat, kırmızı et, kümes hayvanları, balık, yumurta ve süt ürünlerinde bulunmaktadır.

C Vitamini

C vitamini antioksidan olduğu için yara iyileşmesine, kolajen üretimine ve cildin elastikiyetini sağlar. Vücuttaki serbest radikallerle savaşarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Turunçgillerde, brokoli, çilek, biber, kavun da bulunur.

tri-mun-bang-nha-dam-1

D Vitamini

Kemikleri ve kasları korumak, iltihabı azaltarak iyileşmesini sağlar. Güneş ışığından yararlandığımızda cildimiz tarafından sentezlenerek D vitaminine dönüşür. 10 Dakika güneşte kalmak yeterli gelecektir. Güneş ışığı, yumurta sarısı,yağlı balıklarda bulunmaktadır.

Omega-3

Trigliserid seviyesini azaltır ve kalbi korur. Hormonların düzelmesine yardımcı olur, kuru cildin nemlenmesini sağlar, nelerde var, balık yağı, keten tohumu, ceviz, kabak çekirdeği, fasulye ve avokado meyvesinde bulunmaktadır.

Uses-of-Aloe-Vera-for-dry-skin

Çinko

Cilt hasarlarını onarır ve yaraları iyileştirir, saç büyümesinde etkisi vardır. Bakır ile birlikte almak gerekir. İsdiridye, kırmızı et, kümes hayvanları, fasulye, fındık ve kepekli tahıllarda bulunur.

Probiyotikler cilt sağlığında ve sivilcelerin iyileşmesinde etkili olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

blue-light-acne-treatment

 

 

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı