Dekorasyon

Çiçek Düzenleme Sanatı

Çiçek düzenleme sanatı, çiçekler insanların yaradılışı ile birlikte var olmuştur, hep güzelliği, mutluluğu ve huzuru temsil etmiştir. Çiçekler koku, renk ve dokusu ile birlikte insan oğlunun koku, tat, görsel ve dokunma duyularının tümüne hitap eden huzur ve mutluluk veren büyüleyici birer sanat eserleridir.

Mevsimine göre bahçelerimizde, ev ve balkonlarımızda yetiştirip çoğaltırken odalarımızda vazolarda görsel duyumuza hitap edecek şekilde tanzimleri yapılmaktadır.

İlk Yunanistan da  çiçek düzenleme sanatı dini törenlerde ve başa çelenk olarak düzenleme yapılırken, bizanslarda tapınakları süsleme amaçlı kullanılmıştır.

İran’da Moğol bahçeleri çiçek sanatında doğu stili vazolar içerisine yerleştirilmiş düzenlemeler görülmüştür. Eski tablet ve yazıtlarda çiçek motifleri ve desenleri bulunurken çiçek sanatına verilen değerde görülmektedir.

Resim sanatında vazo ve sepetlerde çiçekler ressamlara yüzyıllardır ilham vermiş ve sanatlarında bu etkileri günümüzde görmek mümkündür, sanata ve çiçeğe verilen değer ve önem her yüzyılda belirgin olarak görülmektedir.

Fransa’da çiçek festivalleri düzenlenmesi yapılırken, İngiltere’de özel çiçek bahçe düzenlemeleri yapılmakta idi. Çiçek ve yapraklarla yapılan çelenkler sezarın ve kleopatranın başında da görülmekte her daim çiçek ve çiçek sanatına bakış değer kazanmıştır.

Amerika’da bahçe ve çiçek kulüpleri ve sanatsal düzenlemeler yapılırken, Japonya’da asimetrik ve geometrik çiçek sanatları yerini almıştı, çiçeğe ve dengeye olan hayranlık, çiçek gövdelerinin kaplara göre küme ve buket şeklinde birleştirerek geometrik formu geliştirildi.

Çiçek düzenleme sanatında 3 ölçü bulunmaktadır.

-Birlik

Ayrı ayrı kısımların bir kompozisyon oluşturması

-Ölçü

Bütün kısımların bir biri ile olan uyumu ve oranıdır, çiçek, kap, dallar, yapraklar ve aksesuarların ahenkle orantılı olmalıdır.

Genel olarak çiçek sapları uzun bir kapta yüksekliğinin bir buçuk katı olmalı, geniş kapta ise genişliğinde bir buçuk katı olmalı yanına aksesuar olarak dallar veya tüylü otlar veya ince asmalar yerleştirildiğinde bitkinin uzunluğu kabın iki katına denk getirilmeli.

-İlgi merkezi

Bir kompozisyonun ilgi çeken tarafı ilgi merkezi olur. İlgi merkezinin mutlaka desenin ortasında olması gerekmez, renk veya özel bir çiçek eklenerek ilgi merkezi oluşturulabilir.

İlgi merkezinde dikkat edilmesi gereken kurallar,

-Şekil çiçeklerin ilgi merkezine yerleştirilmesi

-Hat, bir dal, çiçekler, tomurcuklar ve yapraklar serisi ilgi merkezine gelecek şekilde yerleştirilmesi gerekir.

-Yineleme, tekrar etme rengin yinelenerek ilgi merkezi haline getirilmesi olayıdır.

-Derece, çiçeğin renk, büyüklük veya şekil bakımından ve doğru rengin tonlarının kuvvetlendirilmesi olayıdır.

-Zıtlık, ilgi merkezinde çiçeğin zıt renkler ile bir arada tutulması

-Renk, çiçek düzenleme sanatının en etkili olayı renktir, bakan kişi için renk, büyüklük ve çizgi etki altında bırakır.

-Simetrik denge, merkez çizginin etrafında eşitlik ilkesinin olmaması

-Uyum, armoni çiçek kompozisyonunu oluştururken dallar ve çiçeklerin birbirine yakın uyum içerisinde olması olayıdır. Çiçeklerin  mevsimsel ve büyüklük küçüklük açısından birbirine uyumlu olması gerekir. Örneğin çok büyük bir çiçeğin yanına minik bir çiçeğin konulması dengesizlik oluşturur.

-Ritim, çiçek düzenleyen kimse baktığı şeyleri hareket varmış gibi algılamasıdır.

Çiçeklerin yerleştirilmesi

Çiçekleri yerleştirmeye başlamadan önce, çiçeğin renkleri, büyüklüğü, yerleştireceğiniz vazo veya sepet, çiçek düzenlemede kullanacağınız aksesuarlar, çiçeği yerleştireceğiniz alanın aydınlık veya loş olması, çiçeğe yansıyacak ışığın rengi, hazırlanacağı ortamın uyumu, oda, salon, mutfak, düğün yemeği, davet sofrası, özel doğum günleri, parti kutlamaları ve çiçeğin birbirine uyumu gibi etkenler göz önünde bulundurularak sanatsal yerleştirme yapılmalıdır.

L, şeklinde yerleştirme, S, şeklinde yerleştirme geometrik, dikey veya yatay şeklinde yerleştirme tekniklerini ortama göre ayarlayabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı