Güzellik

Çatlamış Ayak Topukları ve Çözümleri

Çatlamış Ayak Topukları ve Çözümleri

Özellikle kış aylarında vücut nem dengesinin azalmasından kaynaklanan topuk çatlamaları hayli rahatsız edici bir görüntü vermektedir.

Cilt vücudun en önemli organlarından biridir, vücut sıcaklığının düzenlenmesinde hayati bir rol oynar ve vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Nem seviyesini korumaya yarar, cilt kuru olduğunda nem kaybının yetersiz olması cildin kuru ve pul pul dökülmesine ve çatlamasına neden olur.

Cilt doğal lipidlerini kaybetmeye başlayınca cilt kurumaya ve su tutmamaya başlar, cildin nem kaybetme hızını artırarak katmanların kurumasına ve çatlamasına neden olur. Cilt sıkışır pürüzlü, pullu hale gelerek kaşıntı oluşmasına neden olur.

Kuru ve soğuk havalar, mevsim geçişleri ultraviyole güneş ışıkları ayak topuklarının kurumasına ve çatlamasına neden olur.

Ayak topuklarında oluşan çatlaklardan kurtulmak için biraz uğraşmak gerekir. Kullanacağınız bitkisel esansiyel yağları seyrelterek kullanın, zeytinyağı veya biberiye yağı kullanırsanız tahriş ve kızarıklıkları önlemiş olursunuz.

Ayak topuklarınızı önce ılık ve sabunlu suda bekletin sonra ponza taşı ile ölü derileri çıkartın, kurulayın ve esansiyel yağ sürüp yünlü çorap giyin.

Kuru ve çatlamış ayak topukları için çözümler:

Lavanta yağı

Lavanta esansiyel yağı, anti-inflamatuar, antiseptik ve rejeneratif özelliklere sahiptir. Sıcak suyun içine bir kaç damla lavanta yağı ekleyerek ayaklarınızı bekletin. Yatmadan önce lavanta yağı topuklarınıza sürerek pamuklu çorap giyin.

Lavanta kokusu rahat uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Nane yağı

Omega-3 yağ asitleri açısından zengin ve cildi besler. Nane yağı ayrıca tahriş olmuş cildi serinletir ve yatıştırıcı mentol kokusu bulunur.

1 Fincan kuru yulaf ezmesi, 1 su bardağı mısır unu, deniz tuzunu ve nane yağını karıştırarak ayak topuklarınızı fırçalayın. Hem ölü derinin çıkmasına hem de tahriş olmuş topuklarınızı nemlendirmiş olacak.

Okaliptüs yağı

Kuru cildi yatıştırarak, bakteri ve virüsleri öldürür. Okaliptüs yağını iki bardak suyla seyreltin topuklarınıza uygulayın ve aynı zamanda ayakkabınızın içine sıkın dezenfekte eder. Çamaşırlarınızı yıkarken yumuşatıcı kısmına dökerek dezenfekte edersiniz.

Okaliptüs yağı

Limon yağı

Limon esansiyel yağı cildinizi toksinlerden arındırır, limon kokusu rahatlamanıza yardımcı olur. Ayak topuklarınızı nemlendirerek kan dolaşımını artırır ve iyileşmesine yardımcı olur.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı