Dekorasyon

Cam Evlerin ve Bahçelerin Gülü Kamelya

Cam Evlerde ve Bahçelerin Gülü Kamelya

Cam Evlerin ve Bahçelerin Gülü KamelyaKamelya

ilk önce Avrupa’da görüldü. Çin ve Japon bahçelerinde yetiştirilmiştir. Japonya’da 900 ismi bulunan ve Japon gülü de denilen bu güle benzeyen çiçek bahçelerin in  dekorasyon  süslemelerinde ve cam evlerin baş köşelerinde bulunmaktadır. İngiltere’de ilk kırmızı ve beyazı  yetiştirilmiş olup sonra türleri çoğaltılmıştır. Kırmızı, beyazı, pembesi, çizgilileri, soluk pembeler ve 400 den fazla türleri geliştirilmiştir. Kış sonuna doğru çiçeklerini açar. Filmlere, dantellere, ev dekorasyon modellerine, boyalara, kıyafetlere, kumaşlara hatta modacılara ilham kaynağı olmuştur. Kamelya yaprakları çay olarak kullanılmış, yağı kozmetik sanayinde kullanılmıştır.

Hem yapraklarını dökmeyen çalımsı bir çiçektir. Dış mekân ve iç mekân bitkisi olarak da kullanılır. Günümüzde dayanıklı ve çok çeşitli renkleri olmasından dolayı kullanılmaktadır. Bahçelerinizde yetiştirmek istiyorsanız yarı gölgeli yerleri seçmelisiniz. Şubat ve mayıs arasında çiçeklenmektedir. Evlerinizde saksılarda yetiştirmeye müsait olan kamelya 2-3 yılda bir saksını değiştirerek 2 numara büyük saksı olmasına dikkat edelim. Kamelya tohum, çelik, daldırma ve aşı ile üretilir.

Çin ve Japonya’da kamelya festivalleri yapılmaktadır. Çeşitli üniversitelerde ders olarak okutulurken uluslararası kamelya dernekleri kuruldu. Dünyada kamelya koruma dernekleri vardır.

Cam Evlerin ve Bahçelerin Gülü Kamelya

 

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı