Dekorasyon

Beyaz Mermer Dekorasyonları

Beyaz mermer dekorasyonları, doğal taş olarak bulunduğu ortama sıcak dokunuşlar getirirken, kontrast gölgeler ile mekanlarda rahatlık hissi verirken estetiği ile bir bütünlük ve uyum oluşturmaktadır.

Doğal mermer yer döşemelerinde, duvar kaplamalarında, mutfak tezgahlarında, banyo tasarımlarında, çeşitli dekorasyon objelerinde ve aynı zamanda masa üstü kaplamalarında en çok tercih edilen tasarım ürünleri arasında yer almaktadır.

Beyaz mermer dekorasyonları, iç tasarımlarda yaygın kullanılan ve çok yönlülüğü ile sadelik ve zarafeti getirirken, dekoratif stillerle birleştiğinde dinamik efektler sağlayarak olağan üstü güzellikte özellikler sağlayabilmektedir.

Beyaz mermer dekorasyonları, kaplama ve döşeme tasarımında özellikle mutfak ve banyo tezgahlarında en çok tercih edilen malzemelerinden biridir.

Yüksek basınca ve sıcaklığa dayanıklı olan mermer, kireç taşı kayalardan oluşan metamorfik kayalardır. Özellikle dar alanlarda tercih edilen beyaz mermer, genişlik ve parlaklık hissi vererek karanlık ve dar mekanları aydınlık ve geniş görünmesini sağlamaktadır.

Beyaz mermer çeşitleri

1-Almeria macael

İspanya’nın sierra kasabası taş ocaklarından çıkartılan Almeria macael sertlik, düzgün, saflığı ve kompakt yüzeye sahip olması ile en çok tercih edilen mermer çeşitlerinden biridir.

İç mekanlarda, banyolarda, merdiven basamaklarında, yatak odalarında ve oturma odalarında tercih edilmektedir.

Grimsi, mavimsi damarlı oluşu dekoratif projelere zarafet sağlamaktadır. Macael mermeri ile yapılmış bir çok ünlü eserler bulunmaktadır, bunlardan bazıları, Roma tiyatrosu

Medina Azahara sarayı

Cordoba camii

Kremlin sarayı

Madrid Kraliyet sarayı

Dubai’deki Burj El Arab oteli  gibi bir çok projelerde tercih edilen beyaz mermer çeşididir.

2-Carrara mermeri

İtalya’nın carrara kasabasında çıkartılan beyaz, damarsız ve ince taneli doğal görüntüsü, farklılığı ve kalitesi ile ünlü heykeltraşların, özellikle Michelangelo’nun heykellerinde tercih ettiği mermerlerden biridir.

Lüks, şık ve dayanıklı olan mermer, banyo, mutfak ve yer döşemelerinde tercih edilmektedir.

3-Beyaz ibiza

Pitiusas adalarında çıkartılan beyaz mermer, dirençli ve göz kamaştırıcı gri tonlarda damarları olan beyaz mermer, dekoratif yapı alanlarında kullanılmaktadır.

4-Tranco Mermeri

Almeria’da ki zurgena kasabası Los Trancos’ta çıkartılan gri mermer, kompakt ve macael beyazına yakın olarak kabul edilir, tüm yüzeylerde kullanılabilmektedir.

5-Perlino beyazı

Gri-yeşil damarlı, kremsi beyaz, İtalya’da çıkartılmakta, iç tasarımcıların, mimarların, lüks ve avangard dekorasyon projelerinde tercih ettikleri bir mermer çeşididir.

 

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı