Anne ve Çocuk

Bebeklerde ve Çocuklarda Karın Ağrısı Nedenleri

Bebeklerde ve Çocuklarda Karın Ağrısı Nedenleri

Çocuklar çoğunlukla karın ağrısından şikayet ederler, bazan gelip geçici olurken, uzun sürünce anneler endişeleniyorlar. Uzun süren bebek ve çocuklardaki karın ağrısının sebepleri uzun sürüyorsa bir uzmandan yardım alın. Karın ağrısı gelip geçici olurken, çoğu zamanda bir hastalık habercisi olabiliyor.

karınçocuk

Karın ağrısı şikayetinde bulunan bir çocukta kusma, ateş ve ishali olup olmadığını kontrol edin. Çocuklarda konuştukları için karın ağrısı nedenlerini sorarak öğrenebilirsiniz. Bebeklerde konuşamadıkları için nerelerinin ağrıdığını anlayamazsınız. Bebeğiniz ayaklarını karnına doğru çekiyorsa büyük ihtimalle karnı ağrıyordur. Ateşini ölçün, ishali olup olmadığına bakın, sonra ılık bir banyo yaptırarak karnına masaj yapın, ılık bir şeyler içirin.

 

Karın ağrısına neden olan rahatsızlıklar

çocuk karın ağrısı

  1. Bağırsak hastalıkları, karın ağrısının en sık nedenlerinden biridir. İshal, ateş, kusma genellikle enfeksiyondan kaynaklanmaktadır.
  2. Gıda zehirlenmesi riski, bu sadece çocuğunuzun yediği bir şeyin ona dokunduğunu göstermektedir. İshal ve kusma varsa yediği bir şeyden zehirlendiğinden şüphelenebilirsiniz.
  3. Gaz sancısı, karın ağrısının sık nedenlerinden biri olabiliyor.  Küçük bebeklerde bu ağrı daha keskin olurken ağlaması da o derece yüksek olabiliyor.
  4. Mide bulantısı ya da ekşimesi, neden olabiliyor, mide ağrısı ve gaz ağrısı farklı olur, mide asiti nedeni olabilir.
  5. Asidik besinler süt gibi midede ekşime yapmış olabilir, bebeklerde bu durumlarda bir süre sütü kesmek gerekir.  Meyve suları ve yağlı yiyeceklerde karın ağrısı yapabilir.
  6. Kas ağrılar, çocuklarda fazla koşturmaktan dolayı oluşabilir. Kas ağrısında kusma olabilir.
  7. Kabızlık, kronik karın ağrısı nedenidir. Göbek ortasında oluşan bu ağrı, kabızlık başlangıcı olabilir. Erik, kayısı suyu ve bol sıvı vererek kabızlık geçmiyorsa bir uzmana başvurabilirsiniz.
DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı