Sağlık

Bal Öksürük İlacı Kadar Etkili mi?

Bal Öksürük İlacı Kadar Etkili mi?

Üst solunum yolları hastalıklarından grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmada ıhlamur, adaçayı ve yeşil çay, ballı çay gibi farklı çayları içmek vücudun direnç sistemini artıran flavonoidlerin alınmasını sağlar. Toplumumuzda eskiden beri süre gelen bi alışkanlık olan çayı şekerle tatlandırma yaygın olarak kullanılır.

 

Şeker değil bal kullanın

Araştırmalar şekerin beslenmede çok zararlı bir besin alışkanlık olduğunu kanıtlamıştır. Şekerin glisemik indeksinin yüksek olması, vücudun yağlanmasını  kolaylaştıran boş kalori içermesi ve acıkmayı tetikleyerek fazla yemeye yönlendirmesi sebebi ile mutlaka beslenmeden uzak tutlması gerekmektedir. Son yapılan araştırmalara göre şeker yerine bal kullanılarak tatlandırılan bitki çaylarının antioksidan değerinde 60 kata kadar arttırdığı ve siyah çayın antioksidan değerini 4 kata kadar arttırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca balın vücudun direncini arttırarak bazı hastalıkların yayılmasını sağlayan bakterilere karşı da antibakteriyel özelliğe sahip olduğu kanıtlanmıştır.

 

Öksürük ilacı kadar faydalı mı?

Amerikada 105 çocukla yapılan bir araştırmada üst solunum yolu enfeksiyonu olan çocuklara adaçayı, limon ve bir yemek kaşığı balla hazırlanan karışım 7 gün boyunca  içirilmiş sonrasında boğaz kültürü alınıp akciğer hırıltı muayenesi yapılarak  takip edilmiştir. Neticesinde; ballı çay içen 105 çocuğun gece öksürük ataklarında yüzde 75 oranında azalma görüldüğü ve öksürük ilacı içen çocuklara göre benzer iyileşme süresi geçirdiği belirlenmiştir. Araştırma sonucunda sıcak çay ve benzeri içecekler bir yemek kaşığı balla tatlandırılısa hem vücut boş kalori almadan sağlıklı içecekler tüketilebilineceği hemde içecek tüketme alışkanlıklarının değiştirlmesinde yardımcı olabileceğine kanısına varılmıştır.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı