Sağlık

Bakteriyel Vajinit ve Çözüm Yolları

Bakteriyel Vajinit ve Çözüm Yolları

Bakteriyel vajinit, vajina iltihabı anlamına gelir. Bakterilerin artması sonucunda enfeksiyon oluşabilir. Kadınların yumurtlama dönemlerinde ve cinsel ilişki esnasında daha sık görülür.

bakvaji

Bakteriyel vajinit nedenleri

  • Kaşıntı
  • Şişme
  • Ağrılı cinsel ilişki
  • Vajinal akıntı ve koku
  • Renkli ve kokulu akıntı
  • İdrar yaparken yanma
  • Vajinal kanama

 

Bakteriyel vajinit için çözüm yolları

Bakteriyel vajinit tedavisinde anti-bakteriyel ilaç kullanılması gerekebilir. Antibiyotik tedavilerinde ise yan etki olabilir, kaşıntı gibi ve mantar enfeksiyonlarını tetikleyebilir.  Bu tür sorunlarda ev ilaçları kullanmak bir seçim ve çözüm olabilir.  Aynı zamanda evde kullanacağınız ilaçlar enfeksiyon şiddetine ve artışına bağlı olarak kullanın.

bakteriyelvajinit

Yoğurt, vajinal enfeksiyon için yaygın bir ev ilacıdır. Probiyotik etkinliğinden dolayı bakteri ve enfeksiyonlara karşı mücadele etme ve iyileştirme özelliği vardır. Her gün bir kase doğal yoğurt tüketin.

Sarımsak ve zerdeçal vajinit tedavilerinde doğal kür olarak kullanılır. Her gür bir sarımsak tüketin, zerdeçalın çayı ya da sütle tüketebilirsiniz.

antib

Soğan suyu, vajinit tedavisin antibiyotik özelliğinden dolayı kullanılır, aynı zamanda vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek mantar ve bakterilerle mücadele eder. 1 soğan ortayla bölünüp kaynatılır, sabah akşam suyu içilir. 1 hafta devam edin, aynı zamanda iltihabı da söküp atacağı için dikkatli olun hamilelik riski olabilir.

vajianti

Sedir yağını bir leğene su koyarak bir kaç damla damlatın ve 5 dakika tampon yapın kaşıntıyı önleyecektir.

Bakteriyel enfeksiyonlardan kurtulmak için bol bol kızılcık suyu tüketin.

E vitamini bağışıklık sistemini güçlendirip, enfeksiyonlarla mücadele eder. E vitamini güçlü olan besinler tüketin,  ıspanak, kara lahana, brokoli, kivi gibi.

Şekerli gıdalar yememek gerekir, enfeksiyon riskini artıracaktır.

vajinit5

Küvet kullanıyorsanız sık sık temiz tutun, çamaşırlarınızı bebe çamaşırlarınızı yıkadığınız sabun tozu kullanın ve kaynatın, kimyasal kalıntı kalmasın. Alkol ve sigara vajinit mantarları ve bakterileri artıracaktır. Vajina temizliğinde suyun dışında bir şey kullanmayın.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı