Sağlık

Bağırsak Parazitlerini Ortadan Kaldıracak Besinler

Bağırsak Parazitlerini Ortadan Kaldıracak Besinler

Bağırsak parazitleri, gözle görülemeyen yumurtaların ağız yoluyla alınması ve sindirim sistemine yerleşerek yaşamaya başlaması, büyüyüp çoğalması sonucunda sağlıkta bir takım sorunların oluşmasına neden olur.

Bulunan ortamların hijyen olmaması, veya yemek yediğiniz yerlerin hijyen kurallarından haberiniz olmaması, kişisel bakım, meyve ve sebzelerin yeterli yıkanmaması, et ürünlerinin iyi pişirilmeden yenmesi, içtiğiniz suyun bekletilerek tüketilmesi gibi nedenlerden dolayı bağırsak parazitleri oluşarak sağlığa zarar vermesidir.

Belirtileri arasında karın ağrısı, ağız kokusu, uyurken ağızdan salya akması, dışkı renginin değişmesi, ishal, mide bulantısı, kilo kaybı, makatta kaşıntı gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Beyinde, kaslarda, ciltte iltihaplanma, asit reflü, eklem ağrıları ve bağırsak sendromları gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Tedaviye önce parazitin teşhisi konularak devam etmeli, ancak önlem olarak evsel çözümlere başvurabilirsiniz, veya önceden parazit önleyen besinleri tüketmeye dikkat etmelisiniz, ancak bu yolla parazitlerden kurtulmuş olursunuz.

Bağışıklık sisteminin zayıf olması, bazı sivrisinek türleri,zayıf diyetler, temas yoluyla ağız ve burundan parazit girmesi,bayatlamış  balıklarda oluşan larvalar gibi birçok yolla vücuda girebilirler.

Parazitleri bitkisel ilaç tedavileri ile savunmasız hale getirebilirsiniz, vücudunuzu enfeksiyonlardan koruyarak sağlıklı olabilirsiniz.

 

Bağırsak parazitlerinden doğal yöntemler uygulayarak kurtulabilirsiniz:

1-Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği parazitleri vücuttan kolayca atılımını sağlıyor ve  yok edebiliyor.

Uzmanlar 1 bardak kabak çekirdeğini, yarım bardak hindistan cevizi sütü ve yarım bardak su ile karıştırarak yemelerini önermektedir, bir kaç kez tekrarlandığında parazitlerin bağırsaklardan temizlenmesi sağlanmış olur.

2-Sarımsak

Sarımsağın içinde bulunan kükürt içeren amino asitler parazitlerle savaşmaya yardımcı olmaktadır.

Sarımsağın içinde bulunan allicin bileşiği parazitleri ve solucanları öldürüp bağırsaklardan atılmasını sağlamaktadır.

Sarımsağın ağızda çiğneyerek tüketin, bir kaç kez tekrarlayın, parazitlerden kurtulana kadar uygulayın.

3-Papaya

Papain ve bromelain gibi sindirim enzimleri bağırsak parazitleri ile doğrudan savaşmaktadır.

Uzmanlar papaya tohumlarının bağırsak parazitlerinden kurtulmanın en etkili yollarından biri olduğunu belirtmektedirler.

Papaya tohumları ve bal karıştırarak tüketin, parazitlerden kurtulana kadar haftada bir kaç kez tekrarlayın.

4-Kekik yağı

Kekik yağı bağırsak parazitlerine karşı çok etkilidir, antimikrobiyal özellikleri bağırsak parazitleri tedavisinde etkili olmaktadır.

Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda kekik yağının 6 hafta sonucunda parazitleri tamamen yok ettiği görülmüştür.

5-Neem

Antibakeriyel, antifungal ve anti-viral özelliklerinden dolayı bağırsak parazitleri tedavisinde binlerce yıldır kullanılmaktadır.Hem iç hemde dış parazitleri öldürdüğü, sadece parazitleri öldürmekle kalmadığı ardında bıraktığı toksinleri de ortadan kaldırarak detoks etkisi yaptığı bilinmektedir.

5- Karanfil  yağı ve  ceviz

Ceviz parazitleri öldürmeye yardımcı olurken, karanfil uçucu yağı antimikrobiyal özelliğinden dolayı tüm parazit yumurtalarını yok etmektedir.

6-Diyet

Organik asitler ve enzimler parazitleri öldürmeye yardımcı olurlar, bu maddelerden zengin besinler tüketmeye dikkat edin, vücutta bulunan parazit ve enfeksiyonları azaltacak ve size zarar vermelerini önlemiş olacaklar.

Özellikle bol soğan, sarımsak çiğ olarak tüketmeye çalışın, hindistancevizi yağı tüketin, kefir, elma sirkesi, lahana turşusu, yoğurt, fermente gıdalar tüketerek faydalı bakterileri büyümesini sağlayarak, zararlıların da vücuttan atılmasını sağlamış olursunuz.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı