Sağlık

Bademcik İltihaplanmasında Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bademcik İltihaplanmasında Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bademcik iltihabının diğer adı tonsillit, boğazın her iki yanında bulunan önemli organlardan olan bademcik, vücuda giren mikropları tutarak, onlarla savaşmaya yarayan hücreleri üretirler.

Vücuda giren mikropların çoğalması ve tonsillerin bunları yok edemez hale gelmesi sonucu önce kızarması sonra iltihaplanması bademcik iltihabını oluşturmaktadır.

Bademcik İltihaplanmasında Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Özellikle ilkbahara girerken geçiş döneminde solunum yoluyla akut tonsilite neden olan mikroplar, tükürük, burun, boğaz sıvıları ile birlikte insandan insana geçiş yapabilmektedir.

Genel olarak antibiyotiklerle tedavi edilen bademcik iltihapları,  bitkisel ilaçlar kullanarak tedavi yoluna gidilerek hastalık belirtilerini iyileştirmeyi hızlandırmaktadır.

 

Bademcik iltihabı belirtileri:

Bademcik iltihabı belirtileri

-Bademciklerde şişme, kızarma ve beyazlaması

-Boğaz ağrısı

-İştahsızlık

-Ağız kokusu

-Mide bulantısı

-Baş ağrısı

-Burun tıkanıklığı ve nefes alma güçlüğü

-Halsizlik, kırgınlık

-Ağrı, eklem ve kas ağrıları

-Yutkunma zorluğu

-Yüksek ateş

-Lenf bezlerinde şişme

-Ses değişikliği

-Kusma

-Üşüme ve titreme

 

Bademcik iltihaplanmasında bitkisel tedavi yöntemleri:

1-Ekinezya

Ekinezya

Ekinezya kanı arındırarak lenfatik sistemi hedef alan bağışıklık sistemini geliştirir. Bademciklerde şişme ve ağrıların azalmasına yardımcı olurken, patojenleri etkileyen beyaz kan hücrelerini uyarabilir.

Bir uzmana danışarak ekinezya bitkisini nasıl kullanmanız gerektiği bilgisini alabilirsiniz.

2-Karaağaç kabuğu

Karaağaç kabuğu

Karaağaç tahriş olmuş boğaz zarlarını koruyan ve yatıştıran mukus için ince bir film oluşturur, pastil şeklinde bulunan karaağaç kabuğu ılık su ile bal karıştırılarak hastalık sırasında tüketebilirsiniz.

3-Sarımsak

Sarımsak

Binlerce yıldır kullanılan sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır, yüksek düzeyde antioksidan, antibakteriyel ve antiviral özellikleri ile soğuk algınlığı, grip, bademcik iltihaplanması için etkili bir tedavi yöntemidir.

İki diş sarımsağı 5 dakika kaynatın ve ılıtın içine bal ekleyin gün boyunca için.

4-Biber, bal ve limon

Biber, bal ve limonBiber, bal ve limon

Bal, limon ve toz biber karışımı en bilinen bademcik iltihabının ağrısının iltihaplanmayı azaltır. Bal, limon suyu kara biber veya kırmızı pul biber ılık suyun içine karıştırarak gün boyu tüketebilirsiniz.

Kırmızı biber bademcik şişmesini azaltır ve antiseptik etkisi görevi görür, bademcik ve bal  boğaz bademcikler üzerinde yatıştırıcı etkisi ile yanma hissini de hafifletmektedir.

5-Tuzlu su ve bitkisel çaylar

Tuzlu su ve bitkisel çaylarTuzlu su ve bitkisel çaylar

Bademcik iltihabını hafifletmek için sıcak tuzlu suyla günde bir kaç kez gargara yapın.

Boğazı rahatlatmak için tavuk suyuna baharatlı çorbalar, sıcak bitkisel ilaçlar tüketerek sinüs ve göğüs tıkanıklığının hafifletilmesine yardımcı olur. Doğal ilaçlar ve otlar iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur.

6-Meyan kökü

Meyan kökü

Meyan kökü boğaz ağrısında ve iltihabında su ile karıştırıldığında  gargara çözeltisi olarak kullanılmakta, boğazı rahatlattığı ve öksürüğü azalttığı bilinmektedir.

7-Marshmallow kökü

Marshmallow kökü

Bitkinin içinde karaağaç gibi mukus benzeri bir madde içerdiğinden boğaz ağrısında kullanılmaktadır, kaynar su ile birlikte çay yaparak tüketebilirsiniz,  boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

8-Nane

Nane yüzyıllardır boğaz ağrısı ve gribal enfeksiyonlarda kullanılmaktadır, nane yağı boğaz spreyi olarak kullanılırken mukusu rahatlatarak sakinleştirici, boğaz ağrısını ve öksürüğü hafifletmektedir. Anti-inflamatuar, anti-bakteriyel ve antiviral özellikleri içermektedir.

Nane

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı