Sağlık

Avuç İçlerinin Aşırı Terleme Nedenleri

Avuç İçinin Aşırı Terleme Nedenleri

Bir çok kişi ellerinin ve ayaklarının aşırı terlemesinden ve ter kokusundan rahatsızlık duyarlar, hatta toplum içine çıkmaktan çekinirken sosyal aktivitelerden bu yüzden uzak durmakta. Terleme rahatsızlığı psikolojinizi etkilemesin, aşırı terlemenin bir çok nedeni vardır, hiç bir sağlık sorunu nedensiz değildir.

Terleme, vücudun sıcak ve soğuk karşısında vücut ısısını ayarlamaya çalışan denge mekanizmasıdır. Ter vücuttan atılırken toksinler, bazı zararlı maddeler ve aşırı tuz da vücuttan atılmış olur, bu görevleri ter bezleri ile sağlanmaktadır.

Özellikle sıcak havalarda terleme fazla olurken, kişinin bir çok nedenlerden veya aşırı stresten dolayı terlemesi hem kendisini hem de çevresini rahatsız edebilmektedir.

Normalin üzerinde terlemeye hiperhidroz yani aşırı terleme demek, sıklıkla el ve ayaklarda aşırı terleme kişinin sosyal yaşantısını da olumsuz etkilemektedir.

Sıcaklık, aşırı stres, kullandığınız ilaçlar, yediğiniz yiyecekler, düşük kan şekeri, tiroid hormonlarının aşırı çalışması, sigara, alkol kullanımı, besin yetersizliği ve hijyen olmayan yaşam tarzı, psikolojik sorunlar aşırı terleme sebeplerindendir.

Kişiyi rahatsız eden diğer durum ellerde aşırı terleme ve sürekli elini silme ihtiyacı hisseder bu da duygusal yaşantıyı olumsuz etkilemektedir.

Öncelikle terlemeye yol açan sorunların ne olduğu bilinerek tedavi yöntemlerine gidilmelidir, sonra evsel doğal yöntemler ve çözümler düşünülmelidir.

 

İşte aşırı terleyen el ve ayaklarınız için evsel yöntemler:

1-Elma sirkesi

Elma sirkesi terlemeye karşı en iyi evsel yöntemlerden biridir, gözenekleri sıkılaştırarak aşırı terlemeyi kontrol etmeye yardımcı olabilir. Elma sirkesini suya katıp içtiğinizde vücudun PH  seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

Bal ile elma sirkesini karıştırarak da içebilirsiniz, terleyen el ve ayaklarınızı elma sirkesi ile silin, ertesi gün duş alın, bir kaç kez yöntemi uygulayın aşırı terleme sorununuz hafifleyecektir.

 

2-Limon suyu

Limon aşırı terleyen el ve ayak için basit ev ilaçlarından biridir. Limon bakterileri ortadan kaldırırken aynı zamanda doğal deodorant olarak da iş görür.

Aşırı terlemeniz olan alana taze sıkılmış limon suyunu sürün 15 dakika sonra durulayın, işe yaradığını göreceksiniz.

 

3-Domates

Domates de aşırı terleyen avuç içi problemlerinin kontrolünde size yardımcı olacaktır.Doğal büzücü olan domates gözenekleri sıkılaştırarak vücut sıcaklığını düşürmeye ve aşırı terlemeyi azaltacaktır.

Domatesi dilimleyin ve aşırı terleyen alanlara sürün,15 dakika bekleyip durulayın. Her gün uygulayın  ve suyunu da içmeye çalışın.

 

4-Siyah çay

Siyah çay hiperhidroz için etkili ev çarelerinden biridir. Tanenler açısından zengin olan siyah çay, gözenekleri sıkılaştırarak aşırı terlemeyi önlemeye yardımcı olacaktır.

Nemli çay poşetlerini terli alanlara yerleştirin ve 15 dakika bekletin, sonra ılık su ile durulayın.

 

5-Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı hiperhidroz için etkili yöntemlerden biridir. Aşırı terlemeyi kontrol etmeye yardımcı olur, antifungal özellikleri mantar gibi enfeksiyonları yok ederek aşırı terlemenin de önüne geçmiş olacaktır.

Ilık suyun içine bir kaç damla çay ağacı yağı damlatın ve vücudunuzun aşırı terleyen kısımlarına uygulayın, günde bir kaç kez uygulayın aşırı terlemenize çözüm olacaktır.

 

6-Ada çayı

Ada çayı büzücü özelliklerinden dolayı doğal bir ilaçtır. Ada çayı bir çok vitamin açısından zengin terleyen el ve ayaklarınız için etkili bir yöntemdir, fazla yağların kurumasını sağlarken aşırı terlemeyi önlemiş olur.

Ada çayını kaynar suda bir kaç dakika bekletin ayaklarınızı ve ellerinizi 15 dakika ada çayı suyunda bekletin, çayını bir yandan limon ve bal ile tatlandırarak tüketebilirsiniz.

 

7-Magnezyum

Aşırı terleme magnezyum eksikliğinden de kaynaklanabilir, magnezyum açısından zengin besinler tüketmeye çalışın, koku üreten kimyasalları nötralize etmiş olur.

Badem, avokado, muz, fasulye, kabak, pekmez, ceviz, patates, yoğurt, kepekli tahıllar ve yeşil yapraklı sebzeler magnezyum açısından zengin gıdalar tüketmeye çalışın. Doğal malzemelerle yapılan ayakkabı ve çorap giyin, lastik ayakkabılar ve naylon çoraplar aşırı terlemenize yol açar, giysilerinizin pamuklu olmasına dikkat edin, bol su için ki toksinler vücuttan kolay atılsın bunun yanında hijyen çok önemli bunu unutmayın.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı