Güzellik

Argan Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Argan Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Argan yağı zor olan bir okadar da ilginç süreçten geçmektedir. Boyu 10 metre olan dikenli bir ağaç olan Argan ağacının verdiği meyveleri o bölgede yaşayan keçiler yemektedir. Keçiler meyvenin sert olan çekirdeğini sindirmeden çıkarırlar. Orada yaşayan köylüler bu çekirdekleri toplayıp taşla kırıyor ve içindeki bademsi yumuşak kısmı çıkarıyorlar. 100 kg. meyveden 3 kg yumuşak iç ve bu iç kısımdan da sadece 1.5 litre saf argan yağı elde ediliyor.Bu zorlu işlem ise 12 saat sürüyor.

arganoil3

Gelelim bu çok değerli ve elde edilmesi de bir okadar zahmetli Argan yağının faydalarına.

Argan yağının saçlara,tırnaklara ve cilde olan yararları tartışılmaz derecede çoktur.

 

ARGAN YAĞI İLE YAŞLANMAYA DUR DEYİN

Fas’ da bulunan Argan ağacının meyvelerinden elde edilen bu yağ insan vücudunun kendini yenilemesini sağlıyor.

Dünyada sadece Fas’da yetişen Argania spinosa ağacının meyvesindeki çekirdekten elde edilen Argan yağı son zamanlarda kadınlar ve kozmetik üreticilerinin listelerinin zirvesinde yer almaktadır.

Antioksidan içeren Argan yağı ‘Sıvı altın’ olarak adlandırılmıştır.Argan yağındaki maddeler cildin eski şekline kavuşmasına, cildin gençleşmesine ve bazı cilt hastalıklarının da iyileşmesine yardımcı olur.

Argan yağı cilt üzerindeki sebum salınımını dengeleyerek cildin yağlı görünümünü azaltıyor ayrıca yağı azalttığı için sivilce oluşumunu önlüyor. Aynı zamanda Argan yağında bulunan polifenol ve E vitamini ciltte oluşan sivilce sonrası izleri ve lekeleri de yok ediyor.

 

Kuru ve Problemli Saçları Onarıyor

sac-dokulmesine-karsi-dogal-yontemler

Argan yağında bulunan E vitamini cildi nemlendirmenin yanında kuru saçların ve saç derisinin nemlenmesini sağlıyor. Yağ bezleri tarafından üretilen yağları normale döndürerek saçların yağlı görünümünü yok eder.

Argan yağı tüm saç tiplerinde kullanılabilir ve saçların nemlenmesine, beslenmesine ve canlı görünmesine yardımcı olur. Bu nedenle saç bakım ürünleri üreticileri ve kuaförler tarafından oldukça ilgi görmektedir.

 

Argan Yağı Yararları Anlatmakla Bitmiyor

Türkiye’ye Argan Kozmetik tarafından getirilen bu yağın kozmetik ve yemeklik olmak üzere iki türü bulunuyor. Kozmetikte kullanılan yağ sıkma yöntemiyle elde edilmektedir ve saf olarak kullanıldığı zaman cilt ve saça oldukça yarar sağlıyor.

  • Cildi doğal korumaya alarak güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildi koruyor.
  • Anti-aging özelliği sayesinde kırışıklıkların giderilmesini sağlayarak yaşlanmayı geciktiriyor.
  • Sivilce ve aknelerin giderilmesini,lekelerin yok olmasını sağlıyor.
  • Kaza ve ameliyat sonrası ciltte oluşan izlerin giderilmesine yardımcı olur.
  • Egzama ve sedef hastalığında yardımcı tedavi olarak kullanılır.
DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı