Sağlık

Antioksidanlar Ne İçin Kullanılır?

Antioksidanlar Ne İçin Kullanılır?

Serbest radikallerin olumsuz etkilerini gidermek kirlenmiş dünyada hasar görmüş hücreleri yenilemek, bazı kanser türlerinde, maküler dejenerasyon da, alzheimer hastalığında, kalp ve damar hastalıklarında, hücresel yıpranma ve yaşlanmaya karşı, bağışıklık sistemi hastalıklarına karşı kullanılır. Kişinin antioksidan alımını artırarak kirlenmiş dünyada sağlıklı yaşamaya çalışılmalı. Antioksidanlar ne için kullanılır?

29542813_76e84318d3

Antioksidan bileşenleri binlercedir, ancak en yaygın olanları A, C, ve E, Beta Karoten ve Likopen vitaminleri bulunmaktadır. Antioksidanlar vücudu kontrol ederek serbest radikalleri tutmak ve diğer hücrelerin hasarlarına karşı domino etkisi yaratmasını önlemek için savunma hatları oluşturmaktır.

file000103113489911

Dışarıdan gelen hava kirliliği radyasyon gibi beslenme sonucunda meydana gelen serbest radikal oluşumunu kontrol altında tutmak ayrıca görevleri arasındadır.  Koruma ve tedavi amaçlı çeşitli hastalıklarla mücadele etmek için antioksidan alımını artırmak gerekir.

plums-and-prunes

Meyve ve sebzelerde bulunan  flavenoidler, aksorbik asit( C vitamini) ve alfa-tokoferol (E vitamini) antioksidan içeren çeşitli bileşenlerdir. Doğal antioksidanlar deniz bitkileri ve bazı deniz ürünlerinde ağırlıklı vardır. Beta karoten göz sağlığı için çok faydalıdır.

blog-antioxidants

Yeşil çayda bulunan polifenoller, baharat ve otlarda, bol miktarda antioksidan bulunmaktadır, adaçayı, yulaf, tahıllar, soya fasulye, gibi meyve sebzelerde bulunan antioksidanlar dejenaratif ve kronik hastalıkların şiddetini azalttıklarına dair deliller bulunmuştur. Kanser hücrelerini ve bakterileri öldürmek görevleri arasındadır.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı