Anne ve Çocuk

Anne ve Bebek İçin Emzirmenin Önemi

Anne ve Bebek İçin Emzirmenin Faydaları

Anne sütü bebekler için en uygun beslenme şeklidir. Besinler kolayca sindirilir, kadınların %30 bebeğini emzirirken geri kalan oran ise emzirmemektedir. Oysa emzirme anne ve bebek sağlığı için çok önemlidir.

batalla-de-la-cuchara

İşte anne ve bebek için emzirmenin önemi;

1-Anne sütü bebekler için ideal beslenme sağlar

Uzmanlar en az 6 ay annenin bebeğini emzirmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Doğumdan sonra göğüslerde koyu sıvımsı bir süt akar bu bebekler için proteini yüksek, şekeri düşük süt çok önemlidir. Bu ilk süt bebeğin sindirimini geliştirmeye yardımcı olur.

2-Anne sütünde önemli antikorlar bulunmaktadır.

bebebebebe

Anne sütü bebeğinizi virüslerden ve bakterilerden korunmasına yardımcı olur. Bu ilk süt ve daha sonraki anne sütü bebeğin burun, boğaz ve sindirim sistemine yerleşerek koruyucu tabaka oluşturur. Anne sütü bebekteki hastalıkların iyileşmesinde mücadele eder, içinde yüksek derecede antikorlar bulunmaktadır.

3-Anne sütü hastalık riskini azaltabilir.

Bir çok hastalıktan bebeğinizi korur. Bunlar orta kulak enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonlarını, bağırsak doku hasarlarını, ani bebek ölümü sendromlarını, allerjik hastalıkları, çölyak hastalığı, inflamatuar bağırsak hastalığı ve diyabet gibi bir çok hastalıklardan bebeğinizi korur.

baby-500x280

4-Anne sütü bebeğinizin sağlıklı kilo almasını sağlar.

Anne sütü obeziteyi önler, anne sütüyle beslenen bebeklerde bu riskin daha düşük olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Emzirilen bebeklerde bağırsaklarda yağ depolama yararlı bakteriler tarafından kontrol altında tutulmaktadır. Emzirilen bebeklerin mama ile beslenen bebeklere göre  obezite oranını düşük olduğu belirlenmiştir.

5-Emzirilen bebeklerde zeka gelişimi daha yüksek olmaktadır.

bigstock-Mother-Feeding-Her-Baby-In-The-41917141

Bazı çalışmalar anne sütü ile beslenen bebeklerde beyin gelişiminin farklı olduğunu, bu farkın emzirme, fiziksel yakınlık, dokunma ve göz teması nedeniyle olduğu belirtilmiştir. Çalışmalar emzirdikçe bebeğin daha zeki olduğu kanıtlanmıştır.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı